Konstrunda i Umeå 2-3 september

Välkommen till årets konstrunda i Umeå!
Här kan du under 2 dagar åka runt i Umeå med omnejd och träffa duktiga konstnäreroch konsthantverkare och njuta av fin konst.

Välkommen till årets konstrunda i Umeå!
Här kan du under 2 dagar åka runt i Umeå med omnejd och träffa duktiga konstnärer och konsthantverkare och njuta av fin konst.

Kontakta Folkuniversitetet i Umeå för mer information:
Kundtjänst: 090-71 14 00
Utbildningsledare Helena Örnberg, ansvarig för Konst- och konsthantverk: 090-71 14 14

Följande konstnärer har öppet i sina ateljéer:

Majlis Sandberg- Keramik
Bruksföremål, trädgårdskonst och smycken i stengods
Björnbärsvägen 107, Umeå
majlis.sandberg@spray.se

Silversmed Leena Andersson – Kreativ design
Lena formger och tillverkar unika smycken i sterlingsilver
Storliden 85 som ligger i närheten av Bodbyn
leena@leena.eu

Carola Wiklund – konstnär
Grafik/collografi, tusch, glas, betong mm
Västra Esplanaden 9 A
wiklundcarola@gmail.com

Mona Davis- konstnär
Målning i akryl, olja, akvarell och pastell.
Forslunda 5 c. Obs! Lokalen ligger bakom skolan på Forslunda
mona.davis@gmail.com>

Konst- Lligo Matson som visar sin ateljé
Hagaplan 9 OBS! inne på gården
lligo@bmdata.se

Konst – Inga-Bodil Nilsson, Eva Åström, Jeanette Nordström och Sofia Rönnmark
Tjärhovsgatan 12 Umeå
ingabodil.nilsson@gmail.com

Hemslöjdsföreningen – Återbruk och visning av slöjd
Kungsgatan 98
kristina.ersviken@hemslojd.org

Det här händer på Kulturmejeriet i Röbäck
Glödheta glashytta – Anna-Carin Öhgren och Ulf Sankala
Glasblåsning och försäljning av handblåst glas
glodheta@glodheta.se

Agraff design – Eva A. Holmström
Konsthantverkare som visar Textil och keramik
agraffdesign@gmail.com

Karin Lundström – Textil
Utställning med textila bilder, sjalar mm
karin.lundstrom@rodang.se

Lena Söderlund- textil
lena_design@hotmail.com

Anna Lindwall- textil
anna.e.lindwall@gmail.com

Lerkruset – Helena Örnberg
Keramik i stengods och raku
helena.ornberg@gmail.com

Ulla Persson
Keramik och virkade hattar/broscher
ulla.persson@tuppkammen.se

Det här händer på Ön
Kreativ Kaos – Förening med blandade kreatörer
Keramisk skulptur, måleri, textil mm.
Lillåvägen 3b, Ön
margareta.be.andersson@gmail.com

Det här händer på Kullavägen 9
Anna-Lena Berglund- Fingerborgen
Kviltvädrin i Trädgården
fingerborgen@unikdesignumea.se
Susan Sondell – Dekorativbyrån
Målar på trä och papper
dekorativbyran@bredband.net
Sanna Nilsson
handgjorda smycken, teckning, målning mm
ovrebruket@gmail.com
Anna-Maria Nygren – vävda mattor o andra textilier
hogasanne@gmail.com