Lunchpoesi på Grubbe

Lunchpoesi på Grubbe

Välkommen att ta del av lunchpoesi på Grubbebiblioteket med Lina Ekdahl och Pernilla Berglund!

Lunchpoesi är ett återkommande kulturarrangemang på Grubbebiblioteket. Den här gången bjuds vi på poesi av Göteborgspoeten Lina Ekdahl samt prosa och poesi av Umeåförfattaren Pernilla Berglund. Ingen biljett eller anmälan krävs.

Du kan antingen delta i arrangemanget på plats på Grubbebiblioteket eller följa livesändningen på https://minabibliotek.se/live

MEDVERKANDE

Lina Ekdahl, född 1964, är poet och dramatiker bosatt i Göteborg. Sedan debuten 1994 har hon gett ut elva diktsamlingar och blivit flerfaldigt prisbelönad. I februari 2026 kom hennes senaste bok, Först av allt är gästfriheten, på Wahlström & Widstrand.

Pernilla Berglund, född i Umeå 1982, debuterade som poet 2013 med Tilltar (Teg Publishing). För sin senaste diktsamling Rätten mottog hon Norrlands litteraturpris 2020. I Provins nr 2/2024 publicerade hon sin första prosatext, ”I cellminnet”, som är ett utdrag ur ett pågående arbete.

TID: Onsdag 28/10 kl. 12-13

PLATS: Grubbebiblioteket, Vardagsrummet, eller digitalt på https://minabibliotek.se/live

FÖRFATTARFOTON: Lina Ikse och Elin Berge