Sverigefinnarnas dag / Ruotsinsuomalaisten päivä

Sverigefinnarnas dag / Ruotsinsuomalaisten päivä

Tisdag 24 februari firar vi Sverigefinnarnas dag på Väven med samtal, fika och karaoke.

Kaarina Honkanen har som radiojournalist bevakat sverigefinsk kultur under flera decennier. Hör henne berätta om lokalradions historia och sina egna erfarenheter. Föreläsningen ges på finska, men du är självklart välkommen att ställa frågor även på svenska.

Därefter tar vi för oss av mackor och kaffe och lyssnar till ett samtal om migration, zumba och samhörighet med Veijo Rajala. Förutom att han är en konstnärligt lagd bagare och hälsofrämjare, är han den Umeåbo som funnits i Finska Klubbens medlemsregister allra längst.

Vi ber honom summera decennierna som gått och nämna några höjdpunkter. Kanske vill du också dela med dig av något minne från klubbens 70-åriga historia?

Därefter är alla välkomna att sjunga era favoriter när Stig Ekholm drar igång karaokemaskinen!

Ett samarbete mellan Umeå kommuns minoritetssamordnare, Kultur för seniorer och Finska Kubben i Umeå som firar 70 år 2026.

Praktisk information
Plats: Väven, plan 4 – Upplev Multisal
Datum: Tisdag 24 februari
Fritt inträde, du behöver inte anmäla dig i förväg.

Program:
12.00–13.00 – Kaarina Honkanen om den finskspråkiga radions historia i Umeå (på finska)
13.00–13.30 – Kaffe och mackor, så långt lagret räcker
13.30–14.30 – Samtal med Veijo Rajala, intervjuad av Hanna Kangassalo (huvudsakligen på finska)
14.30–15.30 – Karaoke med Stig Ekholm (sjung på valfritt språk)